Categories
ansambļi

Suitu vīri

Folkloras kopa “Suitu vīri” dibināta 2013. gada 29. novembrī, kad uz pirmo mēģinājumu sapulcējās Andris Vasiļevskis, Juris Lipsnis, Juris Šteinbergs un Santis Vanags, kā arī vadītāja Ilga Leimane.
Pēc trim mēnešiem – 2014. gada 23. februārī – folkloras kopu un etnogrāfisko ansambļu skatē Blīdenē “Suitu vīri” ieguva pirmo kategoriju. Žūrijas vērtējums – gandrīz izcili. Bez šā brīža dalībniekiem “Suitu vīros” darbojušies arī citi – Andris Vanags, Kārlis Lipsnis, Māris Laizāns, Grigorijs Rozentāls un Jānis Šmidbergs.

Repertuārs ir atšķirīgs no sievu dziedājumiem, burdonu vīri dzied maz, pamatā – suitu ziņģes. Suitu vīri ir vēl viena kopa, kura Latvijā papildina nelielo vīru kopu skaitu, kuras dziesmās iedzīvina tradicionālo mantojumu.

“Suitu vīri” dzied galvenokārt suitu novadā pierakstītās un no senčiem mantotās dziesmas. Uzstāšanos dažkārt papildina arī dūdu spēle, ko apguvuši suitu vīri Juris Lipsnis, Santis Vanags un Pauls Leimanis, tāpat celma bungu ritms, ko kā savu artavu sniedz Juris Krafts (viņi ir arī folkloras kopas “Suitu dūdenieki” dalībnieki), ermoņikas spēlē Juris Šteinbergs, bet kokli – J.Lipsnis. Kopa “Suitu vīri” aktīvi koncertē gan savā novadā, gan citviet Kurzemē. Izcila sadarbība izveidojusies ar etnogrāfisko ansambli “Suitu sievas” (abiem ir viena vadītāja – Ilga Leimane). Suitu vīri un sievas 2014. un 2015. gadā dziedāja pusnakts misē Aglonā, Dievmātes debesīs uzņemšanas svētkos. Lielākos svētkos kopā tiek dziedāts Alsungas Sv.Miķeļa Romas katoļu draudzes dievkalpojumos. Kopā veidots suitu kāzu uzvedums, kas 2015. gada jūlijā rādīts starptautiskajā folkloras festivālā “Baltica” (Rīgā, Vērmanes dārzā).

“Suitu vīri” piedalījušies arī festivālā “Baltica 2018”, etnogrāfiskajā uzvedumā Suitu kāzas, kas 2018. gadā notika Alsungā un Rīgā, Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā – XXVI Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku laikā. 2019. gada vasarā “Suitu vīri” piedalījās Starptautiskajā vīru dziedāšanas festivālā Setomaa (Igaunija), viņi bijuši dalībnieki arī Kurzemes vīru koru koncertos Skrundā (2017. un 2019. gadā) un Liepājā (2019), kā arī daudzos citos muzikālos pasākumos.

“Suitu vīri” piedalījušies arī divu CD ierakstos – “Suitu kāzas. Precību un kāzu dziesmas” (2016) un “Ne labprāt es tālu gāju” (2018).

Ilga Leimane: 29538267, ilgaleimane@inbox.lv

Facebook: Suitu vīri