Categories
par biedrību

Darbība 2019. gadā

Suitu kulinārā mantojuma pavasara meistarklases:
grūbu ēdieni, Suitu maizes svētki, Ūsiņdienas ēdieni un rabarberu ēdieni

Suitu kulinārais mantojums

Biedrība EKC “Suiti” 2019.gadā uzsāk 11 pasākumu ciklu, kas veltīts suitu kulināram mantojumam. Katru mēnesi no februāra līdz decembrim ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu, īstenojot projektu “Biedrības Etniskās kultūras centrs darbības atbalstam 2019. gadā” notiek pasākumi suitu saimnieces Skaidrītes Nagliņas vadībā. Kulināro pasākumu mērķis ir iedzīvināt, arī popularizēt vecmāmiņu gatavotos ēdienus vai produktus, kas savu aktualitāti dažkārt mūsdienās zaudējuši. Suitu kulinārā mantojuma pasākumu tēmas pieskaņotas gadskārtām vai gada ritējumam, kas tajā brīdī no produktiem vai ēdieniem tiek lietots vai gatavots, atbilstoši veicamajiem darbiem vai sezonai. Protams, ēdienu gatavošanā tiek izmantoti jauninājumi, pievienoti papildus produkti un, par pamatu ņemot senās receptes ar bērnības garšu, radīti jauni ēdienu varianti. Projekta gaitā tiek dokumentēti gatavotie ēdieni – pierakstītas receptes un veidots foto materiāls. Kvalitatīva foto materiāla izveide ir fotogrāfa Dzintara Lejas ziņā. Receptes ik pa brīdim tiek publicētas delfi.lv/tasty/ un aktivitātes dzirdamas Radio Skonto Kurzeme. Pasākumos var piedalīties ikviens interesents, nāk un nogaršot, dalīties savā pieredzē un ēdienu receptēs, kā arī var piedalīties ar savu gatavoto ēdienu atbilstoši pasākuma tēmai. Pasākumu galvenā mājvieta ir radošā darbnīca “Suitu ķēķis” Alsungā, skolas ielā 11A.

Pirmais kulinārā pasākums veltīts grūbu ēdieniem

Grūbas, kā graudaugu produkts izsenis tiek plaši lietots vietējā uzturā. Vispopulārākie grūbu ēdieni ir grūbu zupa ar kupinātu gaļu, grūbu biezputra un grūbu pienu zupa. Šoreiz saimniece Skaidrīte Nagliņa galdā ceļ trīs dažādus grūbu ēdienus.
Grību zīdenis – grūbas ar kūpinātu cūkas šņukuru.
Grūbu plovs – grūbu biezputra ar piedevām.
Grūbu saldais ēdiens – grūbas ar augļiem un medu.
Siltie grūbu salāti pēc suitu saimnieces Lailas Puķītes receptes, tiek dokumentēts nedaudz vēlāk.

Suitu Maizes svētki

Maizes svētku tēma šogad plātsmaize un rauši. Maizes svētkos ar savu devumu piedalās Skaidrīte Nagliņa, Dace Martinova, Laila Puķīte un viesi no Saldus. Saldus viešņas cienastā līdzi atvedušas no zirņu miltiem ceptus cepumus, pīrāgus un plātsmaizi.
Pašmāju saimnieces galdā cēla – Drupaču rausi, rabarberu rausi.

Ūsiņdienas ēdieni

26.aprīļa pasākuma tēma ir Ūsiņdienas ēdieni. Radošā darbnīcā Suitu ķēkis, iesaistoties pasākuma dalībniekiem, suitu saimniece Skaidrīte Nagliņa gatavos tradicionālos ēdienus –
* ķiļķeni ar cūkas stilbiņu
* skābmaize
* pentogs
* skābputra,
degustēs tos, runās par Ūsiņu jeb Jurģu dienas tradīcijām, ticējumiem, laika pareģojumiem, uzdos mīklas un dalīsies atmiņu un pieredzes stāstos.

Rabarberu ēdiens

Rabarbers ir viens no pirmiem ēdamiem augiem, kas izaug dārzos. Rabarberu dzimtene ir Ķīna, tas plaši izmantots medicīnā, vēlāk arī lietots kulinārijā. Vēlāk tas izplatījies Eiropā un Amerikā. Pirmās atmiņas no bērnības saistās ar tikko norautu rabarbera kātu, ko iemērcot cukurā kāri notiesājis ikviens lauku bērns. Arī Latvijā rabarbers ieņēmis paliekošu vietu kulinārā mantojuma pūrā. Populārākās rabarberu receptes ir – plātsmaizes, kūkas, rabarberu klimpas, ķīselis, rabarberu ievārījums vai sīrups. No rabarberiem vāra ievārījumus, jaucot ar ogām, augļiem vai garšaugiem. Rabarberi sader arī ar gaļas ēdieniem, tos var izmantot skābumam, piemēram, citrona vietā. No rabarberiem gatavo vīnu un bezalkoholiskos dzērienus. Rabarbers visgaršīgākais ir tieši maijā, kad tā kāti ir vissulīgākie un mīkstākie. Suitu pusē vispopulārākie ēdieni ir rabarberu klimpas, plātsmaize, ķīselis un rabarberu dzēriens. Dažus rabarberu ēdienus ar bērnības garšu būs iespējams nogaršot 18. maijā, Alsungas pils pagalmā, kurus gatavos suitu saimniece Skaidrīte Nagliņa. Nāciet un nogaršojiet! Rabarbers arī ir tava bērnības garša!
Degustēšanai pasākuma dalībniekiem:
* Rabarberu klimpas
* Pankūkas
* Rabarberu dzēriens

Jāņu siera siešanas meistarklase

Tuvojoties Vasaras saulgriežiem un līgo vakaram ikviena saimniece cenšas galdā celt pašas sietu sieru. Jāņu siera siešanas meistarklase ar Skaidrīti Nagliņas vadībā šogad notiek 19. jūnijā pie Basu tautas nama.
Šī diena suitu kopienai nozīmīga ar ekspozīcijas atklāšanu Basu tautas namā, kas veltīta suitu kultūras mantojumam, tradīcijām, ierašām cilvēka mūža ritējumā.

Launaga ēdieni un “Annas diena Basos”

Jūlijs ir pļaujas laiks, kad sākās graudaugu novākšana. Izsenis launags tiek pasniegts pēc Jurģiem, kad sākās intensīvi zemes darbi un lopi tiek dzīti ganībās, tad smagā darba darītājiem un ganiņiem līdzi tika dots groziņš ar launagu, parasti skābputra un kārtīgs rupjmaizes rieciens. Suitu kulinārā mantojuma pasākums jūlijā veltīts launaga ēdienu tēmai. Šoreiz kuplinot tradicionālo saimnieču dienas pasākumu “Annas diena Basos”.
Saimniece Skaidrīte Nagliņa galdā ceļ:
Skābputru, kas ir neiztrūkstoša lauku darba ļaužu ēdiens, kas kalpo arī kā padzēriens karstā laikā.
Varīti jaunie kartupeļi ar siļķi vai balto sviestu jeb suitu pusē sauktu par leiti. Senāk bija ticējums, ka pēc Annām drīkst galdā celt jaunos kartupeļus, bet mūsdienās tas notiek krietni ātrāk.

Dārza deserts: melleņu ēdieni

Vasara Latvijā zīmīga ar dažādu meža un dārza ogu lasīšanu un gatavošanu ziemai. Augusta kulinārais pasākums veltīts mūspusē populārai ogai mellenei. Mellenes ir vērtīgas ogas, tās tiek plaši lietotas uzturā svaigā veidā, bet tiek arī gatavoti dažādi melleņu ēdieni. Populārākais no tiek ir melleņu klimpas. Dārza svētkos Alsungā sarkanās skolas dārzā saimniece Skaidrīte Nagliņa galdā ceļ melleņu klimpas, žograusi ar biezpienu un mellenēm un burkānu cepumus.

Suitu tradīciju skoliņa 2019

Kopš 2010. gada norisinās dienas nometne “Suitu tradīciju skoliņa”, kurā pulcējās suitu bērni un skolotāji no Alsungas, Jūrkalnes un Basiem, lai izzinātu suitu vēsturi, tērpus, valodu, iepazīt suitu dziedāšanas un muzicēšanas tradīcijas u.c. Šogad “Suitu tradīciju skoliņa 2019” notika no 25. jūnija līdz 29. jūnijam.

Deju nometne “Mans prieks ir dejotprieks!”

Trešo gadu biedrība rīko deju nometni “Mans prieks ir dejotprieks!” (22.-26. jūlijs). Pēc veiksmīgas nometnes norises iepriekšējos gados atsaucība bija liela, dejot gribētāji bija krietni vairāk par mūsu iespējām. Kopumā nometnē bija 32 dalībnieki vecumā no 6 līdz 16 gadiem. Katru dienu dalībniekiem bija nodarbības četros deju žanros – klasiskā deja (pasniedzēja Inita Saleniece – Purmale no baleta studijas “Grande”), laikmetīgā deja (pasniedzēja Ieva Ozoliņa no deju studijas “Dzirnas”), latviešu tautas deja (pasniedzējs Gatis Neimanis VPDK “Godi” vadītājs), etnogrāfiskā deja (pasniedzēja Dace Martinova) un koncertmeistare Ilga Pavāre. Noslēguma dienā 26.jūlijā dalībnieki devās uz Basiem, lai kuplinātu pasākumu “Annas diena Basos” un izrādītu sagatavotos priekšnesumus katrā no dejas žanriem.

Dalība Tautas mūzikas festivālā Somijā

No 10.līdz 14.jūlijam Suitu dūdenieki un VPDK Suiti piedalījās Kaustinenas tautas mūzikas festivālā Somijā, kur vairākos koncertos rādīja suitu muzikālo mantojumu – dančus, dziesmas un tradicionālo muzicēšanu. Biedrības “Etniskās kultūras centrs “Suiti”” pārstāves Māra Rozentāle un Dace Martinova festivāla ietvaros piedalījās arī seminārā un diskusijā par nemateriālo kultūras mantojumu Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs, kura laikā iepazīstināja klātesošos arī ar suitu kultūru.
Tāpat festivāla laikā tika izveidots Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sadarbības tīkls, kurā kā viena no organizācijām ir iesaistīta arī biedŗiba “EKC Suiti”. Šīs sadarbības ietvaros plānots īstenot dažādas aktivitātes labās prakses piemēru apmaiņai, kopīgu projektu realizēšanai utt.
Vairāk informācijas par festivālu – organizatoru mājas lapā

Vienas dienas kafejnīcas suitos

24. augustā suitos  – Alsungā, Jūrkalnē, Gudeniekos un Basos notika vēl nebijis pasākums – “Mājas kafejnīcu diena Suitos”, kurā vietējie tikai uz vienu dienu vēra savas mājas durvis apmeklētājiem un cienāja ar pašu gatavotiem ēdieniem. Kopā suitu novadā darbojās 20 mājas kafejnīcas, kuras visas dienas garumā uzņēma viesus. Interese par pasākumu bija negaidīti liela, tāpēc jau tagad tiek sākta nākošā gada pasākuma plānošana.
Mājas kafejnīcu diena Latvijā notika otro reizi – š.g. jūnija sākumā pirmais šāds pasākums norisinājās Lībiešu krastā, bet pati pasākuma ideja aizgūta no Igaunijas, kur šādas māju kafejnīcu dienas dažādos reģionos notiek ik gadu.

Dzintara Lejas foto albums “Suitu zemes ļaudis”

Šobrīd notiek aktīvs darbs, lai sagatavotu iespiešanai Dzintara Lejas foto grāmatu “Suitu zemes ļaudis”.
Kopš 2010. gada, ieguldot savu brīvo laiku un līdzekļus, Dzintars Leja ir dokumentējis Alsungas, Kuldīgas un Ventspils novados dzīvojošo suitu kopienu, tās ikdienas un svētku brīžus dažāda mēroga pasākumos visā Latvijas teritorijā. Šo gadu laikā ir uzkrāts un izveidots vērtīgs, unikāls foto arhīvs. Fotoalbums būs liela formāta ar kopumā 366 fotofiksācijām, lai pēc iespējas pilnīgāk atspoguļotu suitu kopienas ļaudis un dzīves norises, kas bijušas gana krāsainas un daudzveidīgas. Šis unikālais un vēsturiskais materiāls izdevumā tiks kārtots, ievērojot cilvēka mūža ritumu un gadskārtas, piemeklējot foto mirkļiem atbilstošu tautas dziesmu no dižā suitos pierakstītā tautas dziesmu pūra ko digitalizējusi Dace Nasteviča. Grāmatas ievadvārdi un skaidrojošais teksts paredzēts latviešu un angļu valodā. Katras fotogrāfijas paskaidrojuma tekstā tiks iekļauta informācija, par katru konkrēto pasākuma norises ģeogrāfisko vietu un laiku, līdz ar to šīs fotogrāfiju albums iegūs vēsturisko vērtību laika griezumā. Grāmatu varēs iegādāties biedrībā EKC “Suiti” pēc grāmatas atvēršanas svētkiem 4.oktobrī.
Grāmatas tapšanā iesaistīti :
Autors Dzintars Leja
Projekta vadītāja Dace Martinova
Māksliniece maketētāja Ilze Poriķe
Teksta korektors Juris Lipsnis
Tulkotāja Amanda Zaeska
Izdevējs Biedrība “Etniskās kultūras centrs “Suiti””
Grāmatas izdošanai finansējums rasts no Alsungas novada domes, Ventspils un Kuldīgas novadu pašvaldībām, LR Kultūras ministrijas un biedrības EKC “Suiti”.

Ekspozīcija “Suitu godi” Basu tautas namā

Biedrība EKC “Suiti” aktīvi iesaistījās ekspozīcijas “Suitu godi” darba grupas sanāksmēs un ekspozīcijas veidošanā Basu tautas namā. Ekspozīcijā izvietoti biedrības Suitu mantojuma krātuves esošie krājumi, kā arī izmantotas biedrības digitālā arhīvā esošās fotogrāfijas, audio un video ieraksti.

“19. jūnijā Basu tautas namā atklāta ekspozīcija “Suitu godi”, kas stāsta par četriem nozīmīgākajiem notikumiem suitu novada ļaužu dzīvē – kristībām, laulībām, bērēm un dažādām ar baznīcu un gadskārtām saistītām tradīcijām.

Bagātīgo un krāšņo ekspozīciju veido gan materiālas, gan nematerialiālas kultūrvēstures liecības, kas tipiskas tieši suitu novadam. Izstādē aplūkojami godiem raksturīgie priekšmeti, piemēram, šūpulis, pūralāde, zārks, svētku galds. Īpaši koši izveidota suitu kāzu aina, kurā redzami suitu tautastērpi kāzu godiem.

Ekspozīciju papildina audiovizuālais materiāls – vēsturiskas fotogrāfijas, kurās tradicionālajās svinībās redzami vietējie Suitu novada ļaudis, un audio faili ar katriem godiem raksturīgajām dziesmām.

Ekspozīcijas galvenie mērķi ir popularizēt suitu kultūras mantojumu un izveidot atraktīvu kultūrtūrisma galamērķi Basos. “Suitu godu”idejas autori ir suitu kopienas aktīvākie cilvēki, savukārt, ekspozīcijas mākslinieciskās koncepcijas autors ir mākslinieks Mārtiņš Heimrāts. Restaurācijas darbus veica restaurators Edgars Raitums. Tērpus un tekstilizstrādājumus darinājušu suitu amatnieki un Alsungas audējas. Ļoti nozīmīgs devums ekspozīcijai ir vēsturiskie sadzīves priekšmeti, kurus izstādei atvēlējuši Basu iedzīvotāji.

Ekspozīcijas autori vēl joprojām aicina iedzīvotājus papildināt izstādi ar savas dzimtas fotogrāfijām, kas iederētos “Suitu godu” izstādes krājumā. Visvairāk tiek gaidītas vietējās, Basu iedzīvotāju, fotogrāfijas.

Lai bagātinātu ekspozīciju un pasaistītu apmeklētājus, tiks veidota sadarbība ar Alsungas novada pašvaldību un muzeju. Ekspozīciju plānots papildināt ar kinofilmu “Dzimtene sauc” jeb “Kāzas Alsungā” un iespēju iepazīt suitu kulināro matojumu.

Ekspozīcija “Suitu godi” Basu tautas namā ir pieejama ikvienam bez maksas, taču apmeklējums iepriekš jāpiesaka Gudenieku pagasta pārvaldē.

Projekta īstenotāji ir Kuldīgas novada pašvaldība. Ekspozīcija izveidota INTERREG Igaunijas – Latvijas Pārrobežu sadarbības programmas projekta “Mazo etnokultūru reģionu attīstīšana un popularizēšana kā UNESCO galamērķi – “UNESCO-tūrisms” ietvaros. Kopējās investīciju izmaksas ir 30 000 eiro.”
Informācija no www.kuldiga.lv

Svētā Miķeļa svētki Alsungā,
Suitu kulinārais mantojums: suitu ģēģeru mielasts

Suitu kultūrtelpas pievienošanas UNESCO gadadiena, Mārtiņdiena

Projekts “Dejā rotāties” deju kolektīva “Suiti” tērpu papildināšanai un nākotnes plāni 2020.gadam

PROJEKTU KONKURSS „MĒS-ALSUNGAI! 2019” grupa “Vislabākās paaudzes deju kolektīvs “Suiti”” iesniedza projektu “Dejā rotāties!”. Projekta mērķis bija papildināt vidējās paaudzes deju kolektīva “Suiti” tērpu klāstu ar Vidzemes novada tautastērpu. Vēlme pēc cita novada tērpu nosaka dejotāju plašais koprepertuārs, kas paredz dejot dažādu novadu dejas, protams, vēlams arī konkrētā novada tērpos. Deju horeogrāfi deju aprakstos norāda kādos tērpos būtu dejojama deja. Līdz šim deju kolektīvs “Suiti” nav varējis izpildīt šos nosacījumus, jo tā rīcībā ir tikai viens tērps – suitu. Atbilstošā tērpa neesamība būtiski ietekmē deju skašu rezultātus. Konsultējoties ar Latvijas tautas tērpu ekspertēm Aneti Kalsoni un Aiju Jansoni, kā arī vācot informāciju par novadu tērpiem, izvēlējamies darināt Vidzemes novada Smiltenes puses tautastērpu. Šis tērpu komplekts izvēlēts, jo ir košs, vienkāršs un izmaksu ziņā visizdevīgākais. Projekta ietvaros ar Alsungas novada līdzfinansējumu, ziedojumu no Z/S “Kalnarāji” 200Eur un kolektīva dalībnieku līdzfinansējumu tapuši:
* Sievu – Smiltenes novada Launkalnes brunči, kas ir košās krāsās strīpaini, Vidzemes novadam raksturīgās vestes tumši zilā krāsā ar sarkanām “austiņām” muguras daļā, garie tunikveida nerotāti krekli ar atlokāmu apkakli, vienkārši adītas zeķes un zīda lakati.
* Vīriem – iegādātas deju kurpes, kuras varēs valkāt gan pie suitu tautastērpa, gan pie Vidzemes tautastērpa. Suitu zeķes.
2020. gadā tiks turpināts darbs pie Vidzemes vīru tērpu darināšanas. Vīriem nepieciešamas – bikses, vestes un zeķes. Ceram uz iespēju piesaistīt finansējumu projektu konkursā “Mēs Alsungai” 2020. gadā, kā arī rast līdzfinansējumu no vietējiem uzņēmējiem.
Kolektīvs “Suiti” saka lielu paldies visiem, kas palīdzēja tik pie skaistajiem tērpiem – Alsungas novada domei, Annijai Macpanei, Artim Pētersonam, adītājām Aletai Bērziņai un Astrīdai Šmidbergai, šuvējai Dainai Jercumai.

Suitu kulinārais mantojums: mājas desu darināšanas meistarklase