Categories
pasākumi

Etnogrāfiskais uzvedums “Suitu kāzas”

Suitu kāzu tradīcijas ir visatpazīstamākā suitu kultūras mantojuma daļa.

Latvijā pirmo reizi suitu krāšņās kāzu tradīcijas plašākai sabiedrībai izrādītas Latvijā ieskaņotajā mākslas filmā “Dzimtene sauc. Kāzas Alsungā” (1935). Filmas režisors bija Aleksandrs Rusteiķis. Filmas galveno lomu, līgavas un līgavaiņa, atveidoja profesionāli aktieri Milda Zīlava un Kārlis Pabriks. Pārējo lomu izpildītāji bija vietējie suitu ļaudis. Filma savu nozīmīgumu nav zaudējusi vēl šodien, tā kalpo kā paraugs un izziņas materiāls katrai nākamajai paaudzei.

Kā teatralizēts uzvedums suitu kāzu tradīcijas tiek izveidots un izrādīts 20.gs. 70. gados, kad režisora Andreja Miglas vadībā iestudējumā „Senās suitu kāzas” piedalījās suitu amatiermākslas kolektīvi no Alsungas un Gudeniekiem. Uzvedums piedzīvoja vairāk par 50 izrāžu dažādās Latvijas pilsētās, tai skaitā vairākas izrādes Rīgā, Nacionālajā teātrī. Šim kopīgajam režisora un suitu veikumam bija paliekoša nozīme latviešu kultūrā, jo daudzos novados seno kāzu tradīcijas tobrīd bija jau pilnīgi izzudušas.

Biedrība „Etniskās kultūras centrs „Suiti”” Latvijai simtgadē dāvina suitu kāzu uzvedumu.

Uzveduma režisora Jura Joneļa vadībā iesaistīti ap 50 vietējo dalībnieku, tai skaitā seši dziedošie, muzicējošie un dejojošie suitu kolektīvi: „Suitu sievas”, „Gudenieku suiti”, „Maģie suiti”, „Suitu dūdenieki”, „Suitu vīri” un VPDK „Suiti”. Dziedot, muzicējot un dejojot suiti izrāda savas krāšņās tradīcijas, sākot no līgavas un līgavaiņa ģērbšanas līdz pat mičošanai.

Režisors Juris Jonelis

Uzvedums „Suitu kāzas” tika rādīts Līgo vakarā, 2018. gada 23. jūnijā Alsungā, Ziedulejas estrādē un Rīgā, Latvijas Etnogrāfiskajā Brīvdabas muzejā Kurzemes sētā 2018. gada 7. jūlijā XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku Folkloras dienā “Taisiet, tautas, augstas durvis!”.

Uzvedumu atbalstītāji Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Republikas Kultūras ministrija un Alsungas, Kuldīgas un Ventspils novadu pašvaldības.

Fotogrāfijas no uzveduma mēģinājumiem un svinīgā pasākuma pēc pirmizrādes 23.jūnijā Ziedulejas estrādē.

Svinīgā pasākuma tika aicināti iepriekšējā uzveduma dalībniekiem. Vairāki no tiem arī ieradās. Svinīgi sagaidījām un sveicām iepriekšējā uzveduma “Suitu kāzas” līgavu un līgavaini Dainu un Jānis Mūrniekus.

Iepriekšējā uzveduma “Suitu kāzas” līgava un līgavainis, Daina un Jānis Mūrnieki