Categories
ansambļi

Suitu dūdenieki

Savulaik tradicionālo dūdu spēlēšana visilgāk Latvijā saglabājās tieši Alsungā, kur Jurjānu Andrejs un Emīlis Melngailis pierakstījuši lielāko daļu dūdu melodiju.
Dūdu izzušanu veicināja koru attīstība, kā arī modernāku instrumentu (galvenokārt vijoles) ienākšana tautas sadzīvē. Pēdējie īstie dūdinieki bija Pēteris Šeflers no Alsungas un Dūdinieku Krišs no Jūrkalnes.

Dūdu spēle Alsungā atjaunojās ar prāvesta Andra Vasiļevska gādību, kad viņš 2014. gada sākumā sagādāja dūdas, ko darinājis Eduards Klints, un tās patstāvīgi sāka apgūt Aleta Lipsne.
Vēlāk etniskās kultūras centrs (EKC) “Suiti” (vad. Dace Martinova) sagādāja divus instrumentus, ko sāka apgūt Māris Laizāns un Juris Lipsnis. Suitu dūdenieku ugunskristības jeb pirmā publiskā uzstāšanās notika 2014. gada 27. jūnijā, starptautiskajā burdona festivālā Alsungā.

Pēc tam Suitu dūdeniekiem pievienojās arī Anta Puķīte un Santis Vanags, kurš iepriekš pārējiem palīdzēja, sitot bungas.
2014. gada oktobra vidū ar Valsts kultūrkapitāla fonda Kurzemes kultūras projektu konkursa atbalstu un EKC “Suiti” gādību Alsungā sākās dūdu spēles meistarklases. Tās vadīja Latvijā pazīstamais tautas mūzikas instrumentu darinātājs Eduards Klints (viņa darinātās dūdas izmanto arī folkloras kopa “Suitu dūdenieki”).

Meistarklases E.Klinta vadībā notiek arī 2015. gada rudenī. Šobrīd kopā darbojas: Aleta Lipsne, Santis Vanags, Juris Lipsnis, Anta Puķīte un Inta Puķīte. Suitu dūdenieku skolotājs un dūdu meistars – Eduards Klints.

“Garais dancis” Suitu dūdenieku izpildījumā

Juris Lipsnis, +371 26151541, jurissuits@gmail.com
Facebook: Suitu dūdenieki