Categories
Burdona festivāla dalībnieki 2024

Trio Gavrovski & Darko Kocev

Ziemeļmaķedonija

“Trio Gavrovski” ir ģimenes vokālais trio, kas jau vairāk kā gadsimta garumā izpilda daudzbalsīgo vīriešu dziedājumu, kas raksturīgs Tetovas reģionam Maķedonijā. Trio guvis daudzus apbalvojumus un atzinības gan mītnes zemē, gan ārvalstīs. Vispirms kā brāļi Gavrovski, pēc tam kā Trio Gavrovski (brāļi Vaso un Milorads un viena brāļa dēls Miroslavs) un tagad jau ceturtā paaudze – Miroslavs un viņa divi dēli Martins un Marko Gavrovski – izpilda dziesmas, kas pazīstamas kā glasoechko dziedāšana, kas ir iekļauta UNESCO Pasaules nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā, kam ir nepieciešama neatliekama glābšana.

Darko Kocev ir tradicionālās mūzikas, deju un dziesmu izpildītājs no Ziemeļmaķedonijas pilsētas Radovišas. Viņš pārvalda vairākus maķedoniešu tradicionālos mūzikas instrumentus. Burdona festivālā Darko kopā ar “Trio Gavrovski” demonstrēs maķedoniešu tradicionālo vokālo un instrumentālo mūziku.

Glasoechko (tulk. – balss uz balsi) ir tradicionālā vokālās mūzikas forma, kas raksturīga Tetovo reģionam un ir ļoti nozīmīga reģiona tradicionālās kultūras sastāvdaļa. Glasoechko izpilda divu, trīs vai vairāk vīriešu grupā svinībās, kāzās, svētku mielastos vai citās sanākšanas reizēs. Dziesmas ir liriskas, tās var būt gan saistītas, gan nesaistītas ar konkrētiem rituāliem, dziesmu vārdi visbiežāk vēsta par mitoloģijas tēliem vai mīlestību. Dziedājumi tiek izpildīts burdonā, ko nereti pavada tradicionālie mūzikas instrumenti – ganu stabule vai dūdas.