Categories
Burdona festivāla dalībnieki 2024

Trys-keturiose

Lietuva

Četras dziedātājas – Daina Norvaišytė, Eglė Sereičikienė, Rima Visackienė, Audronė Žilinskienė – un vadītāja Daiva Vyčinienė izkopušas lietuviešu daudzbalsīgās dziedāšanas sutartines izpildījumu. Šīs dziesmas no pārējās lietuviešu folkloras izceļas ar sekundu lietojumu, savītajām balsīm, akcentētu ritmisko rakstu un divu dažādu tekstu (galvenā un refrēna) vienlaicīgu skanējumu. Visas šīs daudzbalsīgo dziesmu īpašības prasa īpašu savstarpēju saskaņu jeb sutarimas (nosaukums sutartines cēlies no darbības vārda sutarti – piekrist, saskaņot). Līdz ar to nav nejaušība, ka kopš seniem laikiem sutartines dzied mazās grupās (2, 3 vai 4 sievietes).

Pirmais grupas sastāvs tika izveidots 1982. gadā Mikaloja Konstantina Čiurlioņa mākslas skolā. Vēlāk grupas sastāvs mainījās. “Trys keturiose” (trīs četros) ir kāda refrēna vārdi, kas rotaļīgi atspoguļo brīžiem mainīgu, brīžiem nemainīgu šīs grupas sastāvu (dažreiz ir trīs, dažreiz četri dziedātāji). Grupai ir ilga pieredze tradicionālo dziesmu dziedāšanā, un tā nekopē arhīva ierakstu skanējumu, bet cenšas saglabāt sutartinės skanējuma autentisko kolorītu.

Dziedātājas cenšas izprast arhaisko valodas tradīciju, piedzīvot dziļu garīgu un estētisku sajūtu un nodot šīs emocijas mūsdienu klausītājam. Viņas arī cenšas pietuvoties laikmetīgajai mākslai un sadarbojas ar komponistiem un multimediju māksliniekiem.

Tradicionālā dziedāšana bez jebkāda pavadošā instrumenta (daudzveidīgs pavadījums ir izplatīts mūsdienu interpretācijās – folkroks, folkdžezs utt.) ir vispiemērotākā sutartinių dziedāšanas forma. Tikai a cappella rada iespēju uzmanīgi ieklausīties vienam otra balsīs, ritma pulsācijā, zilbju izrunā, sinhronajā “elpošanā” un īpašas harmonijas radīšanā.